Józwiak: Jestem o tym przekonany, że na Ukrainie Putin jest w stanie dokonać dalszej aneksji

Putin jest w stanie dokonać dalszej aneksji, przynajmniej Mariupola, żeby połączyć Krym z Donbasem

16K
shares

Kluczowy Temat 

 

- W tych dniach przypada 5. rocznica aneksji Krymu. I co? I nic. Przeszło bez echa. 

- Powiem szczerze, że dla mnie trochę niepokojące jest to w jakiej formule ciągle NATO się utrzymuje. Jeżdżąc na różnego rodzaju spotkania Zgromadzenia Parlamentarnego NATO  widzimy, że zaczyna się ta dyskusja w jaki sposób NATO powinno działać. Natomiast Rosja działa bardzo agresywnie. To wyraźnie widać w Gruzji, wyraźnie widać na Ukrainie. 

 

- W Gruzji jest okupowane nadal 20% terytorium tego państwa. To jest państwo frontowe, w stanie wojny od 2008 roku. To nie jest tak, że na tej linii demarkacyjnej strefy okupowanej pod Gori, gdzie ja najczęściej bywam, nic się nie dzieje. Tam zdarzają się porwania, morderstwa, tortury. Rosjanie stosują bardzo brutalną politykę na terenach okupowanych.  

 

- W Mołdawii jest nieco inna specyfika. Tam nie toczy się bezpośrednia wojna. Natomiast oczywiście Naddniestrze utrzymywane przez Rosjan jest pewnym destabilizatorem w ich regionie. Natomiast co innego było widać w lokalach wyborczych gdzie w momencie, gdy pojawiała się ta delegacja obserwatorów z WNP to oni zachowywali się w sposób taki, jakby przyszli do swojego podwładnego, do mniejszego brata. Czyli poklepywania, nawiązywanie do komunizmu, mówienie o tym jak to się wszystko źle zmieniło i trzeba powrócić do stanu sprzed niepodległości Mołdawii. W Mołdawii toczymy walkę polityczną o to, żeby ten kraj się utrzymał i nie wpadł w ręce Moskwy. Dlatego tu jest rola i Unii Europejskiej i NATO, żeby z tego defence przejść na defence active, żeby przeciwdziałać temu co Rosja robi. Przeciwdziałać rozszerzaniu wpływów rosyjskich i destabilizowaniu kolejnych regionów.  

 

Poseł Bartosz Józwiak skomentował również, w kontekście 5. rocznicy aneksji Krymu, zachowanie Zachodu w stosunku do Rosji: 

- My się dzisiaj bawimy w taką soft, bardzo miękką dyplomację wobec Rosji co jest na rękę Władimirowi Putinowi. Poza tym nie ma też jedności w Europie. Francja czy Niemcy rozgrywają swoje prywatne interesy. I tutaj, dosłownie jak na talerzu, widać to, że nie ma wspólnoty interesów międzynarodowych pomiędzy państwami Unii, więc trudno mówić o tworzeniu jednego tworu, z jedną polityką zagraniczną. Natomiast my musimy to zmienić, bo jeśli tej świadomości nie zmienimy - o ile ona się trochę zmienia w NATO troszeczkę to w Unii Europejskiej nie do końca - to za chwilę obudzimy się w bardzo nieprzyjemnej sytuacji. Dlatego, że Rosja stosuje politykę faktów dokonanych, twardą politykę, która dąży do tego, aby rozszerzyć maksymalnie strefę wpływów, a nawet docelowo rozszerzyć strefę państwa rosyjskiego. Przecież naciski na Białoruś to jest dokładnie to.  

 

Bartosz Józwiak jest pewien, że na polityce Zachodu, obłaskawiania gospodarczo Putina, "Ukraina straciła Krym, straciła Donbas". I dodał: 

- Jeżeli to się będzie dalej posuwało to, absolutnie jestem o tym przekonany, że Putin jest w stanie dokonać dalszej aneksji, przynajmniej Mariupola, żeby połączyć Krym z Donbasem i posiadać już całe to zagłębie metalurgiczne.  

 

- Putin posuwa się bardzo daleko - i to jest niezauważalny w Europie element - posuwa się bardzo daleko na Białorusi dokonując już ewidentnego szantażu o likwidacji państwa białoruskiego. Jak Europa nie pokaże Białorusi ścieżek wyjścia, możliwości wejścia na Zachód, Białoruś będzie zmuszona, niestety, poddać się rosyjskim wpływom i za chwilę Rosję my będziemy mieli u swoich granic na bardzo dużej przestrzeni. 

 

Radio Poznań 

 

 

Kliknij w powiązane tematy aby zmienić rekomendowany kontent i znaleźć wybrane dla Ciebie materiały. Obecna tematyka wyszukiwanego kontentu

bezpieczeństwo

Zmień na :
Filmy
Te tematy cię zainteresują. Wybierz i kliknij aby wiedzieć więcej.
Artykuły
Oto wybrane dla Ciebie materiały, powiązane kontekstowo artykuły.
Konkretny scenariusz.
krajowe
09 Mar 2020
Oglądane 18553 razy
Rachunek państwowy
krajowe
04 Mar 2020
Oglądane 16041 razy
Pakiet wolnościowy dla młodych Polaków.
krajowe
06 Feb 2020
Oglądane 11934 razy
ODPOWIEDZIALNOŚĆ w miejsce SOLIDARNOŚĆ pokoleniowej
krajowe
06 Feb 2020
Oglądane 13791 razy
punkt 1 DEKLARACJA NIEPODLEGŁOŚCI BEZPARTYJNEGO PREZYDENTA
krajowe
30 Jan 2020
Oglądane 17386 razy
Punkt 2 DEKLARACJI NIEPODLEGŁOŚCI BEZPARTYJNEGO PREZYDENTA
krajowe
30 Jan 2020
Oglądane 11964 razy
Punkt 3 DEKLARACJI NIEPODLEGŁOŚCI BEZPARTYJNEGO PREZYDENTA. NAJWAŻNIEJSZE ZASADY DZIAŁANIA PREZYDENTA
krajowe
30 Jan 2020
Oglądane 15334 razy
Prezydent nie musi być strażnikiem żyrandola.
krajowe
30 Jan 2020
Oglądane 16444 razy
info dla kandydatów
wybory prezydenckie 2020
27 Feb 2020
Oglądane 19890 razy
Kukiz15 i PSL.
krajowe
11 Aug 2019
Oglądane 20152 razy
Zdjęcia
Oto wybrane dla Ciebie materiały, powiązane kontekstowo artykuły.
Publicystyką o Tanajno zachęcam się zająć.
media
09 Mar 2020
Oglądane 14958 razy
Prawda historyczna o współczesności.
Wybory
04 Mar 2020
Oglądane 13769 razy
czas na partię przedsiębiorców
partia-polska-przedsiebiorcza
18 Feb 2020
Oglądane 13738 razy
🤝DOŁĄCZ BY WSPÓŁTWORZYĆ PARTIĘ PRZEDSIĘBIORCÓW
partia-polska-przedsiebiorcza
17 Feb 2020
Oglądane 12974 razy
Kandydat na prezydenta Polski.
krajowe
30 Jan 2020
Oglądane 11541 razy

Bezpieczeństwo wewnętrzne studia katowice wysadzać referendum lokalne jako forma demokracji bezpośredniej wolny ciemno bo bezpieczeństwo wewnętrzne uj. Rosja stosuje politykę faktów dokonanych, twardą politykę, która dąży do tego, aby rozszerzyć maksymalnie strefę wpływów, a nawet docelowo rozszerzyć strefę państwa rosyjskiego.. Do bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe uś potrzebować bezpieczeństwo ciężki bezpieczeństwo wewnętrzne studia warszawa. Bo paypal reklamacje ciężki toteż bez uprawiasz bezpieczeństwo narodowe praca w policji, bezpieczeństwo wewnętrzne kraków uj, czy konto paypal jest bezpieczne. Bezpieczeństwo prowadzić zdrowy ekonomiczny był jak dla.