💪💟
WARSZAWA RZĄDZONA DEMOKRACJĄ BEZPOŚREDNIĄ - czyli co roczne referendum w Warszawie z inicjatywy prezydenta.
Można dużo o tym pisać ale sprawdźmy jak to by wyglądało w praktyce.
Gazeta Wyborcza 🐍 wysłała do mnie ankietę, żeby odpisał jakie jest stanowisko prezydenta w takiej czy innej sprawie.
Zgodnie z moim programem ZMIANY stylu zarządzania miastem według zasady NIC O NAS BEZ NAS oraz TY PŁACISZ PODATKI TY DECYDUJESZ, odpowiedź na te pytanie udzielę według waszych decyzji.
🎤
Przeprowadziłem serię ankiet - symulujących referendum - i wyszła zbiorowa odpowiedź na to jaka ma być Warszawa.
Prezentuje je poniżej i zaznaczam - to nie są moje odpowiedzi ale WASZE a rządząc Warszawą w systemie demokracji bezpośredniejbędzie tak jak Wy zadecydujecie a prezydent będzie wykonywał waszą wolę.
( pomyśli zapewne o kosztach referendum - przewiń na sam dół a uzyskasz odpowiedź)
OTO WASZE DECYZJE BEZPOŚREDNIE :
1. Czy trasy maratonów biegowych powinny być wyznaczane przez centrum miasta?
Nie
Uzasadnienie:
Miasto to nie jest zdrowe otoczenie dla biegaczy. Kampinos, Kabaty, warszawskie parki.
Bieganie po ulicach? Nonsens.
2. Czy ruch samochodowy w Warszawie powinien zostać ograniczony? Jeśli tak – w jaki sposób?
Raczej nie
Uzasadnienie:
Powinny zostać ograniczone obecne korki, czyli ruch w obecnym stanie jest nie do zaakceptowania.
Po upłynnieniu ruchu w centrum Warszawy i na głównych arteriach, płynna komunikacja samochodowa nie może być ograniczona.
3. Czy najbliższe otoczenie Pałacu Kultury i Nauki powinno się zmienić? Jeśli tak – jak?
Tak
Uzasadnienie:
Projekt Śpiewaka jest zajebisty, natomiast park to nie wszystko. Warszawie brakuje aquaparku na miarę stolicy europejskiej. Aquapark ze zjeżdżalniami z 30 piętra PKINu byłby idealnym uzupełnieniem dla parku centralnego.
4. Czy strefy wyłączone z zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych powinny się zmienić? Jeśli tak – jak?
Tak
Uzasadnienie:
Należy nimi objąć całą Warszawę. Jako młody Warszawiak w ogólniaku, ze znajomymi w czasie studiów często imprezowaliśmy w warszawskich parkach. Piwko, joint, wspaniała zabawa. Bestialstwem wobec kultury i atmosfery wolnościowej Warszawy jest odebranie młodym ludziom możliwości korzystania z radości życia w przestrzeni miejskiej, by mogli poczuć wolność jak w latach 90 w Warszawie.
5. Czy część warszawskich ulic powinna zostać zwężona kosztem ścieżek rowerowych i szerszych chodników?
Zdecydowanie Nie
Uzasadnienie:
Jest tyle miejsca dla ścieżek rowerowych, że wypychanie ich na ulicę jest nierozważne.
Rowerzysta w starciu z autem jest przegrany.
6. Czy handel uliczny powinien zostać ograniczony?
Nie
Uzasadnienie:
Handel uliczny kojarzy się leśnym dziadkom z niekończącymi się straganami wzdłuż ulic jakie funkcjonowały w latach 90, dlatego prezydenci ostatnich dekad zrobili wszyscy aby zabić tą formę handlu. Tym czasem nowoczesne miasta potrzebują straganów, cyklicznych targowisk w określonych miejscach. Pragniemy zdrowej żywności, produktów regionalnych, sprzedaży bezpośredniej. Żaden rolnik i mały producent nie może sprzedawać w Biedronce lub Lidlu. Warszawiacy nie mają też czasu jeździć do wybranych lokalizacji gdzie takie targi się odbywają. Na wzór włoskich miast, powinny zostać zorganizowane cykliczne miejsca osiedlowych targów tak abyśmy nie byli skazani na dominację dyskontów i centrów handlowych.
7. Czy miasto powinno kontynuować dofinansowywanie programu in vitro?
Nie
Uzasadnienie:
Miasto mogłoby dofinansować wszystko - zakup zeszytów, leków, pierwszego komputera z okazji komunii świętej ale miasto nie jest od tego. Nawet największe i bardzo istotne PRYWATNE potrzebny mieszkańców miasta nie mogą być finansowane z pieniędzy nas wszystkich decyzją urzędnika.
Jeśli Warszawiacy rzeczywiście chcieliby finansowania programu invitro z budżetu miasta, to o jego skali i zasadach powinni się wypowiedzieć w referendum, które zobowiązuje się zorganizować.
8. Czy w Warszawie powinno być więcej wielkich galerii handlowych?
Nie
Uzasadnienie:
Moda na galerie handlowe mija. Wolimy mniejsze targowiska, z produktami rzemieślniczymi niż wielkie kolosy w których z uwagi na kosmiczne czynsze można spotkać tylko międzynarodowe sieci sklepów z wysoko marżowymi produktami, co sprawia, że każda galeria ma niemal ten sam zestaw sprzedawców.
9. Czy Warszawa potrzebuje nowych mostów? Jeśli tak - ilu?
Tak
Uzasadnienie:
Potrzebujemy niezwłocznego ukończenia mostu południowego.
10. Czy w Warszawie powinno się wygospodarować więcej zieleni kosztem miejsc parkingowych?
Nie
Uzasadnienie:
Antagonizowanie zieleni i samochodów jest głupie. Parkingi przeszkadzają ani trawie ani drzewom. Zamiast parkować na betonowych pustyniach można przecież zorganizować podłoże parkingu z materiałów półprzepuszczalnych tak aby mogła rosnąć trawa a między stanowiskami nasadzić drzewa. Wtedy parkowalibyśmy wśród zieleni. Ponadto już starożytni Rzymianie wymyślili podziemne miasto którego warszawska wersja świetnie nadałaby się na parkingi.
KOSZTY REFERENDÓW
Zacznijmy od tego, że sprawowanie władzy musi kosztować. Powstaje pytanie co się bardziej opłaca - wydawanie pieniędzy na przedstawicieli czy na władzę bezpośrednią. Zestawmy koszta i jakość decyzji jaką otrzymuje w obu procesach.
REFERENDUM - co roku jedno z nieograniczoną liczbą pytania. Ważność bez względu na próg wyborczy.
Koszt roczny - 7 mln.
Jakość decyzji - najwyższa. Nikt nie podejmie lepszych decyzji niż ci którzy za nie płacą. Nawet jak się pomylą to pomylą się za swoje pieniądze. Warszawiacy płacą wysokie podatki i Warszawiacy powinni decydować na co są one wydawane.
URZĘDNICY I PREZYDENT
Koszt roczny - 5 mld zł (5000 mln)
Jakość decyzji niska. Urzędnicy służą prezydentowi a nie obywatelom. Prezydent jako jednostka poddany jest wszelkim ludzkim pokusom i słabościom. Wokół niego jest mnóstwo doradców a on sam nie jest w stanie wszystkiego skontrolować. Ile kosztują nas błędy prezydentów widać było po prezydenturze Lecha Kaczyńskiego i Hanny Gronkiewicz. Miliardy rozkradzione w dzikiej reprywatyzacji. Setki milionów utopione w błędnych inwestycjach. Gigantyczny przerost zatrudnienia który kosztuje nasz setki milionów rocznie.
Demokracja bezpośrednia w mieście jest najtańszym i najefektywniejszą formą zarządzania samorządem.